Rosendal Kammermusikkfestival 2019

Festival program

Friday

09 August

10.30 2. Morgonkonsert i Kvinnherad kyrkje

  • Dmitri Sjostakovitsj: To stykker for strykekvartett - Elegy og Polka (1931)
    Quatour Danel

  • Dmitri Sjostakovitsj: Fem stykker for to fioliner og piano (1955)
    Veriko Tchumburidze (fiolin), Sonoko Miriam Welde (fiolin), Sasha Grynyuk (piano).

  • Dmitri Sjostakovitsj: « Den opprinnelige» Jazz Suite Nr. 2 (1938)
    Arrangert for pianoduett av Gerard McBurney. Sasha Grynyuk (piano), Marianna Shirinyan (piano).

  • Sergej Prokofjev: Romeo and Juliet (utdrag), Op. 64 (1938)
    Arrangert for bratsj og piano av Vadim Borisovsky. Marianna Shirinyan (piano), Tabea Zimmermann (bratsj).

  • Pause

  • Alexander Vustin: Tre Toropets Sanger for piano solo (1972)

  • Dmitri Shostakovich: Sonate for cello og piano i d-moll, Op. 40 (1934)
    Clemens Hagen (cello), Marc-André Hamelin (piano).

13.00-15.00 3. Åpent hus på Slottet fra 1665

  • Musikk i saler og rom ved elever fra Kvinnherad kulturskule

14.30 4. Samtale i Riddersalen

  • Samtale om Sjostakovitsj og festivalprogrammet med Gerard McBurney og Leif Ove Andsnes (på engelsk)

16.00 5. Ettermiddagskonsert i Riddersalen

  • Sergej Prokofjev: Toccata op. 11 (1912)
    Arrangert for to marimbaer av Samuel Chan. PERCelleh (perkusjon)

  • Terje Viken: Nytt stykke for to perkusjonister (urframføring)
    PERCelleh (perkusjon)

  • Johan Kvandal: Sonata for strykere op. 79 (1994)
    Ensemble Allegria

  • Kara Karayev: Tre Miniatyrer (1947-1948)
    Ensemble Allegria

  • Pause

  • Valentin Silvestrov: Postludier Nr. 1 og 2 (1981)
    Ensemble Allegria, Marianna Shirinyan (piano)

  • Dmitri Sjostakovitsj: Strykekvartett nr. 13 i b-moll, op. 138 (1969-1970)
    Quatour Danel

19.45 6. Konsertintroduksjon i Riddersalen

  • Konsertintroduksjon ved Erling Sandmo (på norsk)

20.30 7. Kveldskonsert i Riddersalen

  • Dmitri Sjostakovitsj: Vår, vår Op. 128 (Pushkin) (1967)
    Andrei Bondarenko (baryton), Marianna Shirinyan (piano)

  • Dmitri Sjostakovitsj: Monologer Op. 91 (Pushkin) (1952)
    Andrei Bondarenko (baryton), Marianna Shirinyan (piano)

  • Alfred Schnittke: Pianokvintett (1976)
    Quatour Danel, Leif Ove Andsnes (piano)

  • Dmitri Shostakovich: Fire Romanser med dikt av Pushkin, Op. 46a (1936 – 1937) - No. 4
    Orkestrert av Gerard McBurney. Andrei Bondarenko (baryton), Anthony McGill (bassklarinett), Johannes Wik (harpe) og Ensemble Allegria.

22.30 8. Nattkino i Riddersalen «New Babylon»

Saturday

10 August

10.30 9. Konsertintroduksjon i Kvinnherad kyrkje

  • Konsertintroduksjon av Gerard McBurney (på engelsk)
    Inkludert i konsertbilletten kl. 11.00

11.00 10. Formiddagskonsert i Kvinnherad kyrkje

  • Prokofiev: from Visions Fugitives, Op. 22   [c. 10’] No. 3, Allegretto No. 8, Commodo No. 10, Ridicolosamente No. 11, Con vivacità No. 16, Dolente No. 14, Feroce
    Sasha Grynyuk (piano)

  • Debussy: Première rapsodie for clarinet and piano   [9’]
    Anthony McGill, clarinet; Marc-André Hamelin, piano

  • Rachmaninov: from Preludes, Op. 32   [c. 25’] No. 12 in G♯ minor, Allegro No. 9 in A major, Allegro moderato No. 10 in B minor, Lento No 5 in G major, Moderato No. 13 in D♭ major, Grave
    Sasha Grynyuk, piano

  • Pause

  • Shostakovich: String Quartet No. 5 in B-flat major, Op. 92   [c. 35’]
    Quatuor Danel

16.00 11. Utstillingsforedrag i Riddersalen

  • Foredrag om utstillingen ved Gunnar Danbolt (på norsk)

17.30 12. Ettermiddagskonsert i Riddersalen

  • Samuil Feinberg: Sonate for piano nr. 4 i ess-moll, op. 6 (1918)
    Marc-André Hamelin (piano)

  • Alexander Scriabin: Sonate for piano nr. 7, op. 64 (1911)
    Marc-André Hamelin (piano)

  • Alexander Vustin: In memoriam Grigori Fried (2014)
    Tabea Zimmermann (bratsj), Marianna Shirinyan (piano)

  • Pause

  • Alexander Vustin: Offering (2005)
    Marianna Shirinyan (piano), Ensemble Allegria, PerCelleh (perkusjon)

  • Dmitri Sjostakovitsj: Pianokvintett i g-moll, op. 57 (1940)
    Veriko Tchumburidze (fiolin), Sonoko Miriam Welde (fiolin), Tabea Zimmermann (bratsj), Clemens Hagen (cello), Marc-André Hamelin (piano)

22.00-23.00 13. Nattkonsert i Kvinnherad kyrkje

  • Alexander Vustin: Lamento (1974)
    Leif Ove Andsnes (piano)

  • Galina Ustvolvskaya: Trio for klarinett, fiolin og piano (1949)
    Anthony Mc Gill (klarinett), Mark Danel (fiolin), Marc-André Hamelin (piano)

  • Igor Stravinsky: Elegy (1944)
    Tabea Zimmermann (bratsj)

  • Dmitri Sjostakovitsj: Sonate for bratsj og piano op. 147 (1975)
    Tabea Zimmermann (bratsj), Leif Ove Andsnes (piano)

Sunday

11 August

10.00 14. Konsertintroduksjon i Riddersalen

  • Konsertintroduksjon ved Erling Sandmo (på norsk)
    Inkludert i konsertbilletten kl. 11.00

11.00-12.15 15. Morgenkonsert i Riddersalen

  • Sergej Prokofjev Overture på jødiske temaer, op. 34 (1919)
    Anthony Mc Gill (klarinett), Quatour Danel, Marianna Shirinyan (piano).

  • Dmitri Sjostakovitsj Strykekvartett nr. 4 i D-dur, op. 83 (1949)
    Quatour Danel

  • Pause

  • Alexander Krein To skisser på jødiske temaer, op.13 (1914)
    Anthony Mc Gill (klarinett), Quatour Danel

  • Dmitri Sjostakovitsj Pianotrio nr.2 i e-moll, op. 67 (1944)
    Veriko Tchumburidze (fiolin), Clemens Hagen (cello), Leif Ove Andsnes (piano).

14.30 16. Paneldebatt i Riddersalen

  • Samtale om Sjostakovitsj
    Gerald McBurney, Erling Sandmo, Leif Ove Andsnes og noen av festivalmusikerne. (på engelsk)

16.00-18.00 17. Avslutningskonsert i Riddersalen

  • Igor Stravinsky: Tre stykker for solo klarinett (1919)
    Anthony Mc Gill (klarinett)

  • Alexander Vustin: Dedication for cello, marimba og piano (2013)
    Amalie Stalheim (cello), PERCelleh (perkusjon), Leif Ove Andsnes (piano)

  • Igor Stravinsky: Concerto for Two Solo Pianos (1930-1935)
    Leif Ove Andsnes (piano), Marc-André Hamelin (piano)

  • Dmitri Sjostakovitsj: Allegro fra Symfoni nr. 10 i e-moll, op. 93, arrangert for piano duo (1953)
    Leif Ove Andsnes (piano), Marc-André Hamelin (piano)

  • Pause

  • Dmitri Sjostakovitsj: Symfoni No. 15 in A Major, 0p. 141 (1971)
    Arrangert for pianotrio og perkusjon av Viktor Dervianko. PERCelleh (perkusjon), Christian Krogvold Lundqvist (perkusjon), Sonoko Miriam Welde (fiolin), Clemens Hagen (cello), Marianna Shirinyan (piano)